Wpływ testosteronu na wzrost masy mięśniowej

Testosteron to hormon, który ma kluczowe znaczenie, podczas budowania masy mięśniowej. Odpowiedni poziom tego hormonu, wpływa na przyśpieszenie syntezy białek, co ułatwia budowanie mięśni i poprawia regenerację po treningu.

Testosteron ma jeszcze jedno, bardzo pożądane działanie – przyśpiesza spalanie tłuszczu i zapewnia atrakcyjną sylwetkę.

Jak uzupełnić niedobór testosteronu we krwi?

Po pierwsze, należy zapewnić sobie odpowiednią dietę, w której nie będzie brakowało tłuszczu (także zwierzęcego). Jednym z najważniejszych substratów do tworzenia męskich hormonów, jest cholesterol. Nie wolno jednak przesadzać z ilością kalorii, ponieważ tkanka tłuszczowa, wpływa niekorzystnie na wydzielanie męskich hormonów. Dieta musi dostarczać też odpowiedniej ilości witamin i minerałów (w tym cynku). Ważne są także kwasy omega-3 oraz witamina D.

Nie wolno też zapominać o wykonywaniu ćwiczeń z dużym obciążeniem, angażujących wiele grup mięśni. Najważniejsze ćwiczenia na zwiększenie poziomu testosteronu, to martwy ciąg i przysiady ze sztangą. Intensywny trening aerobowy (na przykład bieganie), ma odwrotne działanie i może zmniejszać poziom testosteronu, także w stanie spoczynku.

U niektórych mężczyzn, niedobór tego hormonu może występować mimo intensywnych ćwiczeń i prawidłowej diety. W takiej sytuacji, warto zastanowić się nad stosowaniem prohormonów oraz boosterów testosteronu, czyli naturalnych związków, które posłużą organizmowi do produkcji testosteronu.